10 ciekawostek o kultowych sneakersach Nike Air Force 1

10 ciekawostek o kultowych sneakersach Nike Air Force 1

 

Nike Air Force 1 to jedne z najbardziej kultowych sneakersów w historii. Zaprojektowane w 1982 roku przez Bruce’a Kilgore’a AF1 były dla Nike technologicznym przełomem, a na początku XXI wieku stały się kulturowym fenomenem i były dostępne już niemal na całym świecie. Sprawdź 10 ciekawostek o Nike AF-1.

 

 

1. Nike AF1 to prawdopodobnie najlepiej sprzedające się buty sportowe w historii

Nike odmawia podania dokładnych wyników sprzedaży, ale zdaniem wielu analityków – na przykład Matta Powella z firmy SportsOneSource – Air Force 1 to najczęściej kupowane obuwie sportowe w historii. Szacuje się, że obecnie co roku sprzedawanych jest ponad 10 milionów par Nike AF-1, a przychód firmy ze sprzedaży tych butów od momentu ich wprowadzenia na rynek to około 28 miliardów dolarów.

 

2. „Oryginalna szóstka” – pierwsi zawodnicy z NBA, którzy promowali Nike AF1

Aby promować nowo wprowadzone Air Force 1 Nike zwerbowało sześciu zawodników NBA, którzy jako pierwsi otrzymali buty. Grupę tę określa się obecnie mianem Original Six. W jej skład wchodzili: Moses Malone i Bobby Jones (Philadelphia 76ers), Mychal Thompson i Calvin Natt (Portland Trail Blazers) oraz Jamal Wilkes i Michael Cooper (L.A. Lakers).

 

3. Kiedy pojawiły się Nike Air Force Low i Nike Air Force Mid?

Gdy w 1982 roku wprowadzono na rynek Nike AF1 jako buty do koszykówki, obuwie sprzedawane było w wersji wysokiej (High), która dobrze stabilizowała kostkę. Już rok później firma zaprezentowała jednak niską wersję butów (Nike Air Force Low). W 1994 roku wprowadzono zaś pośredni wariant (Nike Air Force Mid).

 

4. Ile jest oficjalnie wydanych wersji kolorystycznych Nike AF-1?

W prawie 40-letniej już historii Nike Air Force 1 sneakersy doczekały się bardzo licznych wariantów stylistycznych i kolorystycznych. Tylko tych oficjalnych jest około 1800. Jeśli przyjąć, że wiele z nich dostępnych było we wszystkich trzech wysokościach (Nike Air Force Low, Mid i High), wychodzi kilka tysięcy wersji.

 

5. Deubré przy sznurówkach od 1994 roku

W 1994 roku w Nike AF1 pojawiła się deubré (angielska wymowa: doo-bray), czyli niewielka blaszka umieszczona na sznurówkach, przy przedniej części buta. Deubré została zaprojektowana przez Damona Clegga i ma napis „AF-1”. Kształt blaszki, początkowo nieco obły, w 2007 rok zmienił się na bardziej kwadratowy.

 

6. Damskie Nike AF1 w XXI wieku

Przez pierwsze 20 lat Nike AF-1 noszone były głównie przez mężczyzn. W 2001 roku firma z Oregonu wprowadziła jednak damską rozmiarówkę i od tej pory kultowe sneakersy stają się coraz popularniejsze także wśród kobiet. Podobnie jak w przypadku męskich butów, najpopularniejsze damskie warianty to Nike Air Force 1 Low oraz Air Force 1 Mid (sprawdź: https://worldbox.pl/menu/kobiety/obuwie/nike/air-force-1).

 

7. DJ Clark Kent i inni znani fani Nike AF-1

Buty Nike Air Force 1 mają licznych, zagorzałych fanów wśród znanych osobistości, zwłaszcza świata muzyki. Wystarczy wspomnieć takie gwiazdy jak Jay-Z noszący kultowe sneakersy podczas wielu koncertów i teledysków, albo Dr. Dre, który zdaniem rapera The Game, traktuje białe AF1 jak skarpetki i co dzień bierze z półki świeże. Jeśli jednak o tym, kto jest największym fanem butów, decyduje ich liczba, pierwszy jest bezapelacyjnie DJ Clark Kent, którego kolekcja liczy ponad 6000 par Nike AF-1.

 

8. „Rocznicowa” piosenka o Nike Air Force 1…

Nike AF1 pojawiają się w tekstach i teledyskach wielu piosenek, jednak dwa utwory są związane z tymi kicksami bardziej niż pozostałe. W 2007 roku raperzy Kanye West, Nas, Rakim i KRS-One nagrali kawałek „Classic (Better Than I’ve Ever Been)”, w którym pojawiają się liczne odniesienia do słynnych sneakersów. Wydana przez Nike Records piosenka została wykonana na żywo podczas obchodów 25-lecia Nike AF-1.

 

9. …i najbardziej znany kawałek o kultowych sneakersach Nike

Jeszcze wcześniej, bo w 2002, roku powstał utwór „Air Force One’s” rapera Nelly’ego. W teledysku Nelly wraz z hip-hopową grupą „The Lunatics” kupują tytułowe kicksy, przez co w 2003 roku telewizje muzyczne MTV, MTV2 i VH1 przestały go emitować, bo uznały, że jest zbyt bliski reklamie.

 

10. Film dokumentalny o Nike AF-1

Kultowe sneakersy Nike nie tylko pojawiały się w piosenkach i na nogach licznych artystów podczas koncertów i kręcenia teledysków, lecz także doczekały się filmu dokumentalnego zrealizowanego na zlecenie Nike. Dokument „Air Force 1: Anatomy of an Urban Legend” w reżyserii Thibauta de Longeville powstał w 2010 roku we współpracy z agencją 360Creative.

Najnowsze info

Worldbox Live Shopping

Poluj na sneakersy nie wychodząc z domu

czytaj więcej >

Sportsmenki, które powinny mieć własne sygnowane linie sneakersów

Jak wygląda kwestia kultowych sneakersów sygnowanych nazwiskami słynnych sportsmenek?

czytaj więcej >

Streetwear idealny na zimę!

"Hu, hu, ha, przyszła zima zła”? – może i przyszła, ale na pewno nie jest zła!

czytaj więcej >

Jakie buty noszą gwiazdy?

5 największych kolekcji sneakersów raperów i sportowców!

czytaj więcej >